ویژگی تصویر

درباره ما

  /  درباره ما

انجمن علمی دانشکده مکانیک

معرفی انجمن

انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران -به‌عنوان یک نهاد مستقل دانشجویی- با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان، سال‌هاست که جوانان این مرز و بوم را گرد هم می‌آورد. این تشکل معتقد است پیشرفت کشور عزیزمان، ایران، در گروی تخصص و مهارت دانشجویانی است که در آینده‌ای نه چندان دور سازندگان این مملکت خواهند بود؛ از این رو، با همکاری متخصصان و داوطلبان مشتاق، سعی در رشد علمی و شناخت توانایی‌ها و استعدادهای دانشجویان دارد.

انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، نهادی دانشجویی است که هدف آن ارتقای سطح علمی و عملی دانشجویان این مرز و بوم می‌باشد. اعضای اصلی این انجمن را یک شورای هفت‌نفره تشکیل می‌دهند که هرساله به‌واسطه‌ی رأی‌گیری از دانشجویان مهندسی مکانیک برگزیده می‌شوند. هر یک از اعضای انجمن در یکی از کارگروه‌های انجمن فعالیت می‌کنند. همچنین جهت بهبود عملکرد و جهت‌گیری مثبت انجمن‌، همواره یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده به‌عنوان استاد راهنما بر فعالیت‌های انجمن نظاره می‌کند.

فعالیت کارگروه‌های انجمن علمی مهندسی مکانیک

الف) آموزش انجمن علمی با برگزاری مداوم دوره‌‌های آموزشی، سعی در ارتقای سطح علمی  و عملی دانشجویان دارد. از جمله این دوره‌های آموزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوره‌های آموزشی کار با نرم‌افزار های مهندسی

دوره‌های عملی کار با دستگاه‌‌های پرینتر سه‌بعدی و CNC و ...

کارگاه‌های آموزشی در زمینه استارت‌آپ، فرایند اپلای، مقاله‌نویسی و...

ب) سمینارها و همایش‌ها برگزاری سمینارها، همایش‌‌ها، سخنرانی‌ها و نشست‌های گفت‌و‌گو با دعوت از اساتید و متخصصان صنعتی در زمینه‌های مختلف مرتبط با مهندسی مکانیک جهت آشنایی دانشجویان با مباحث روز مطرح در دنیا و همچنین برقراری ارتباط میان آن‌ها و افراد فعال در این حوزه، از برنامه‌های انجمن می‌باشد.

ج) مسابقات دانشجویی برگزاری مسابقات دانشجویی به جهت رشد سطح علمی و انگیزه‌ی کار گروهی در دانشجویان از فعالیت‌‌های انجمن علمی می‌باشد. نمونه‌هایی از این دست رویدادها که در سال‌های اخیر اجرا شده‌اند در زیر آورده شده‌اند:

طراحی مکانیزم پرتاب توپ

ساخت و پرتاب گلایدر

جشنواره‌ی صنعتی رسم (رویداد سالانه‌ی مکانیک) با محوریت لوازم خانگی